St gr nášivka magické mraky vzorek. Shrnutí lekce o představení umění ve střední skupině „Mraky – koně s bílou hřívou“

Valentina Dmitrievna Schmidtová
Lekce o výtvarném umění ve střední skupině. Zlomená nášivka „Živé mraky“

TŘÍDA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

PŘEDMĚTPŘERUŠENÍ APLIKACE. « ŽIVÉ OBLAKY» .

CÍLOVÁ:ROZŠÍŘTE SVŮJ POHLED NA NEBE A JEHO VLIV NA ŽIVOT NAŠÍ PLANETY; ROZVÍJET VNÍMÁNÍ KRÁSY A ROZMANITOSTI NEBESKÉ SFÉRY.

ÚKOLY. UČTE DĚTI PŘEDSTAVUJTE MRAKY, PODOBNÉ FORMOU ZNÁMÝM OBJEKTŮM NEBO JEVŮM. POKRAČUJTE VE VÝVOJI TECHNIKA PŘERUŠENÍ APLIKACE. ROZVÍJET PŘEDSTAVIVOST, POZORNOST A POZOROVÁNÍ. SOUŘADNÉ POHYBY OČÍ A RUKOU. VYPĚTUJTE ZÁJEM O POZNÁVÁNÍ PŘÍRODY A SMYSL PRO HUMOR.

PŘEDBĚŽNÉ PRÁCE. PŘIPOMÍNKY NA MRAKY PŘI PROCHÁZKÁCH A EXKURZÍCH. DIDAKTICKÁ HRA „JAK VYPADAJÍ MRAKY

KONVERZACE. Po obloze běží různé malá zvířata:

Medvědi, vlci, zajíci, lišky, prasata.

A pokud máte bohatou představivost,

Najděte si tam svůj portrét, chlapi.

Tajemství. Létají bez křídel, běží bez nohou,

Plují bez plachty. (Mraky.)

Pozvěte děti, aby se podívaly na oblohu, co vidíte? co jsou dnes? mraky? Jaké jsou dnešní mraky?

Tkané z krajky

Birds_clouds.

Možná je to pohádka

Spěchá staletími?

Výzkum aktivita. Nalézt mrak, podobný předmětu živé, neživé přírody. Nalézt mraky, podobně jako u koní. Porovnejte cirry mraky a kupy.

Prstová gymnastika "vysoko na obloze". « Mraky» .

Materiály, nástroje, zařízení. Listy modrého nebo jasně modrého papíru na pozadí, listy bílého papíru cloudové obrázky, lepidlo, štětce, papírové ubrousky. Reprodukce obrazů I. Ajvazovského, F. Vasiljeva, I. Šiškina. Fotografie, výtvarné karty, kalendáře, ilustrace časopisů s obrázek mraků. Plakát "Nebe"

Průběh lekce.

Učitel ukazuje dětem mraky na reprodukcích obrazů krajinářů (I.K. Ajvazovskij, F.A. Vasiljev, I.I. Šiškin, ilustrace časopisů, plakáty, fotografie a vede smysluplný rozhovor o nebi a mraky. Vyjasňuje představu o tom, co přesně mraky nesou vodu; v teplém období - ve formě deště a v chladném období - ve formě sněhu nebo krupobití. Říká to mraky mají různé obrysy. Vědci rozlišují mezi druhy jako cumulus, cirrus a stratus mraky. Kumuly jsou jako hromady vaty, zpeřené jsou jako peří a laminované jsou jako cukrářské výrobky z listového těsta. Umělci a básníci rádi srovnávají mraky s různými zvířaty, rostliny, budovy, pohádkové bytosti (učitel odkazuje na zkušenosti dětí získané při pozorování mraky). Každý mrak navíc jedinečný svým obrysem mraky se neustále mění, možná i úplně "tát". A další zajímavá funkce - pokud pro totéž mrak různí lidé se na to budou dívat, budou to vidět jinak jinak: jeden si vzpomene na velblouda, druhý na hory, třetí na les.

Učitel vyzve děti k poslechu komiksové básně V. Shipunové « Chytil se mrak» .

Učitel vezme list bílého papíru a rychle odlomí to ve tvaru mraku,

Organizace souvislé přímé výchovné činnosti pro děti střední skupiny

na toto téma „Rozbití nášivky „Živé mraky““

Cíle prioritní vzdělávací oblasti:

Zvládnutí techniky stříhání nášivky. Posílení dovedností aplikace lepidla.

Cíle OO v integraci :

Rozvoj fantazie a uměleckého a estetického vkusu. Povzbuzení osobní kreativity. Formování připravenosti na kloubaktivity s vrstevníky.Rozvíjejte schopnost korelovat své činy s činy dospělého.Naučte se pozorně naslouchat učiteli a odpovědím ostatních dětí. Obohacování a aktivizace dětské slovní zásoby. Rozvoj jemné motoriky.

Integrace vzdělávacích oblastí:

"Sociální a komunikační rozvoj"
"Kognitivní vývoj"
„Rozvoj řeči“ – obohacování a aktivizace dětské slovní zásoby, posílení počítání do 4.

„Umělecký a estetický vývoj“ - hudební, vizuální vývoj.
„Fyzický rozvoj“ – prstová gymnastika.

"Pracovní vzdělávání".

Práce se slovní zásobou : oblak, mraky, mraky, bílý, nadýchaný, měkký, krásný, neobvyklý, jedinečný.

Vybavení pro učitele: Ilustrace z karikatury o ježkovi "Shake! Hello!", fotografie mraků, magnetická tabule, hudební přehrávač, píseň "Mraky jsou koně s bílou hřívou"

Materiály na lekci: Prázdné listy pro lepení díla, tužky, šablony, hotové proužky vícebarevného papíru, lepidlo, štětce, ubrousky, ubrousky, ukázkové práce.

Metody a techniky:
- praktické:
- vizuální:
- slovní:

Úvodní část (motivační, přípravná fáze)

Formy práce

Dostupnost

zařízení

u dětí

Vzdělávací

úkoly

cílová

orientační body

(charakteristiky)

Hraje se dětská písnička „Oblaka, koně bělohříví“.

vychovatel:

"Kluci! Podívejte, máme hosty z animovaného filmu o ježkovi. Potěšme je a zazpívejme si společně jejich oblíbenou píseň.“

Rozhovor o oblacích, jejich tvaru a barvě.

vychovatel:

„Na procházce často sledujeme mraky: jak přes ně plují a mají pokaždé jiný tvar. Řekni mi, prosím, jaké jsou tam mraky?"

Odpovědi dětí.

vychovatel:

"Dnes ty a já vytvoříme mraky jako tyto"

Děti usedají ke stolu a provádí se prstová gymnastika.

"Dnes si vytvoříme obláčky pomocí střižené nášivky. Nebudeme potřebovat nůžky, vše zvládneme prsty. A než začneme, prsty si zahřejeme.


Návštěva palce u nohy
Přišli přímo k domu
Index a střed
Bezejmenný a poslední
Samý malíček
Zaklepal na práh
Prsty spolu přátelé
Nemůžete žít jeden bez druhého."

Sociální a komunikační rozvoj.

Hudební vývoj.

Vývoj řeči.

Kognitivní vývoj.

Fyzický vývoj

Konverzace.

Poslech, vystoupení.

Ukázka ilustrací.

Práce se slovní zásobou: oblak, mraky, mraky, bílý, nadýchaný, měkký, krásný, neobvyklý, jedinečný.

Naučte se pozorně naslouchat učiteli, přidávejte slova. Obohaťte a aktivizujte slovní zásobu dětí k tématu.

Rozvoj jemné motoriky rukou.

Upoutejte pozornost dětí a zaujměte je. Vytvářejte pozitivní emoce.

Hlavní část (obsah, fáze činnosti)

Vzdělávací obor (druh činnosti)

Formy práce

Dostupnost

zařízení

u dětí

Vzdělávací

úkoly

cílová

orientační body

(charakteristiky)

vychovatel:

" Nyní na chvíli zavřete oči a představte si svůj neobvyklý mrak. Představeno? Ticho, ještě nemluv, později uhodneme, co máš za lubem. Teď vezmi tužku a nakresli obrys svého oblaku."

Děti kreslí mraky.

"Nyní roztíráme lepidlo, aniž bychom překročili obrysy vašeho oblaku. Můžete si vzít štětce, aby bylo roztírání lepidla pohodlné. Pokud se lepidlo náhle dostane za okraje vašeho oblaku, opatrně ho setřete kouskem ubrousku." “

Děti nanášejí lepidlo.

"Vezměte si proužky papíru, každý by měl mít čtyři pruhy. Počítejme společně. Abychom získali neobvyklý a objemný oblak, musíme slepit kousky papíru různých barev, které se navzájem překrývají. Tady se podívejte na vzorek. Nalepil jsem tmavší barvu podél okrajů, pak světlejší a uprostřed jsou bílé kousky papíru."

Ukázat, vysvětlit, pomoci, předvést ukázku.

Kvantitativní počítání do 4

Situační rozhovor, vysvětlení.

Tužky, kousky papíru.

Suché lepidlo, pva, štětce, ubrousky.

Proužky papíru.

Koordinace a rozvoj jemné motoriky.

Rozvoj uměleckého a estetického vkusu.

Závěrečná část (reflexní fáze)

Vzdělávací obor (druh činnosti)

Formy práce

Dostupnost

zařízení

u dětí

Vzdělávací

úkoly

cílová

orientační body

(charakteristiky)

vychovatel:

- Kluci, dokončili jsme vytváření našich neobvyklých mraků. Připevníme je na magnetickou tabuli a uvidíme, co máme. Ukázalo se to velmi krásné, že?

Odpovědi dětí.

-Arina udělala zajímavou práci. Vše je nalepeno velmi úhledně. A Vladův mrak z dálky vypadá jako zmrzlina!

Dětské uvažování

- Líbilo se vám pracovat s technikou vystřihování nášivky? co se ti líbilo nejvíc?

Odpovědi dětí.

- Co pro tebe bylo dnes těžké?

Odpovědi dětí.

-Teď společně uklidíme naše kreativní stoly do hudby a poděkujeme našim hostům za pozornost.

Hudba je „Mraky, bělokřídlí koně“.

Vývoj řeči

Pracovní výchova

Rozhovor, diskuze

Ukázka pracovních metod, vysvětlení, připomenutí, návod.

Jejich kreativní práce

Materiály pro lekce

Zdokonalit schopnost skládat věty z více slov, rozvíjet dialogickou řeč. Vlastní analýza vašich aktivit.

Posílit dovednosti úklidu pracoviště po lekci aplikací.

Alfija Tichonova
Abstrakt vzdělávacích aktivit o výtvarných činnostech s využitím netradičních aplikačních technik ve střední skupině „Živé mraky“

Abstraktní GCD s předškoláky střední skupina

ve výtvarném umění

Vymyšlený:

Pedagog ve společnosti Státní rozpočtová vzdělávací instituce Střední škola OC.

S. Chelno-Vershin SP d/s "kolobok"

Tichonova Alfija Akhtyamovna

Předmět « Naživu» mraky

Nášivka je zlomená(podle návrhu)

Integrace vzdělávání regionech: "Kognitivní vývoj",

"Sociálně-komunikační rozvoj", "Fyzický vývoj",

Úkoly:

1. Naučte děti líčit mraky, tvarem podobný známým předmětům nebo jevům. Pěstovat zájem o poznávání přírody a smysl pro humor. ( "Kognitivní vývoj").

2. Aktivizovat dětskou řeč a obohatit slovní zásobu přídavných jmen.

("Sociální a komunikační rozvoj").

3. Naučte se koordinovat pohyby očí a rukou ( "Fyzický vývoj").

4. Přispívat k organizaci společných produktivních činností dětí. Pokračujte ve zvládnutí útesu techniky aplikace. Rozvíjejte představivost, pozornost a pozorování ( "Umělecký a estetický vývoj").

Metody a techniky:

Vizuální

Slovní

Praktický

Materiály a vybavení:

Listy modrého nebo jasně modrého papíru na pozadí, listy bílého papíru na obrázek mraky, lepidlo, štětce na lepidlo, ubrousky. Reprodukce obrazů I. Ajvazovského, F. Vasiljeva, I. Šiškina.

Fotografie, výtvarné karty, kalendáře, ilustrace z časopisů mraky.

Vychovatel: - Kluci, dobré ráno! Když jsem dnes ráno šel do práce,

Sledoval jsem něco zajímavého. Chcete vědět, co mám říct?

Pak hádanku hádejte:

"Bílé ovce"

Chodí po obloze.

Shromáždí se v hejnech

Slunce se zakrývá."

Děti: (nejprve myslí, pak hádají).- Tento mraky.

Vychovatel: Že jo.

Ukazuje dětem mraky na reprodukcích krajinomaleb, plakátů,

fotografuje a vede krátký, ale smysluplný a emotivní

bohatý rozhovor o nebi a mraky. Vyjasňuje představu o tom, co přesně mraky nesou vodu: v teplé sezóně - ve formě deště a za chladného počasí

ledový čas - ve formě sněhu nebo krup (tedy zmrzlá voda). Říká to mraky mají různé obrysy. Vědci rozlišují takové typy jako

cumulus, cirrus a stratus mraky. Kumuly jsou podobné hromadám vaty, cirry jsou jako peří a laminované jsou jako cukrářské výrobky z listového těsta (pokud je to možné, učitel ukazuje odpovídající obrázky a předměty pro srovnání). Umělci a básníci rádi srovnávají mraky s různými zvířaty, rostliny, budovy, pohádkové bytosti...

V:- A vy kluci, když jste se podívali na mraky, co ti připomněli?

Děti: - ptáci, ryby, velbloud, jehně.

Vychovatel: -Výborně, jak jsi všímavý!

V: -Každý mrak navíc jedinečný svým obrysem mraky se neustále mění, možná i úplně "tát". A další zajímavá funkce - pokud pro totéž mrak různí lidé se na to budou dívat, budou to vidět jinak jinak: jeden si vzpomene na velblouda, druhý na hory, třetí na les a někdo si bude myslet, že tohle mrak vypadá jako kočár, ve kterém šla Popelka na ples...

Poslechněte si komiksovou básničku - rybářskou pohádku V. Šipunové « Chytil se mrak» :

Rybáři nedávno vstoupili do sítě

Chytil se mrak.

Dvě hodiny radosti

Cválali podél břehu,

A pak sekaly

A pak pili

Stejně rozdělené:

Tato parta je na péřové posteli,

Tohle je na polštář,

A z toho udělali klobouk

Zahřejte vršek hlavy.

Hromada - na podestýlce v kabině,

Hromada kachen na špičkách...

A kousky jsou malé -

Na bílých plstěných botách.

V. vezme list bílého papíru a rychle ho roztrhá do tvaru mraky,

komentování: "Tento mrak, který byl chycen v jezeře rybáři“.

Pak ho roztrhá na kusy: "A pak řezali a pak sekali..."

Jeden po druhém sebere dva nebo tři kusy a požádá děti, aby navrhly, jak nebo kdo to vypadá.

Poté děti upozorní na výtvarné materiály připravené na stolech a vyzve je, aby vytvořily krásné obrazy s

« naživu» mraky, tedy někomu nebo něčemu podobný Že: vyrobit z bílého papíru mrak(prsty, žádné nůžky) a nalepte oblohu nebo jezero na list modrého papíru.

Pro zahřátí před prací se provádí prstová cvičení.

Moje prsty napoví

Každý to umí, každý to ukáže.

Pět z nich na mé ruce.

Mohou všechno

Vždy pomohou.

Hrají na dýmku

Míč je vhozen

Prádlo je vyprané, podlaha zametená.

Oni si myslí

Štípání, laskání

Moje prsty na ruce.

Děti začnou plnit kreativní úkol a nadále zvládají překotné techniky aplikace. Učitel vám pomůže rozhodnout o vašich plánech.

To naznačuje "Žít" mrak mohou být buď celé nebo složené z kusů. Těm dětem, které se chtěly ukázat mrak, utopený v jezeře (podle zápletky čtené bajky nebo v ní zrcadlené učitelka radí dát jezeru tvar nádrže - odtrhnout list

Modrý papír k vytvoření oválu. Na konci lekce se koná expresní výstava, děti mluví o svém mraky.

Dítě čte báseň G. Lagzdyna « Mraky» :

Mraky! Jak jsi čistý!

Mraky! Jak nadýchané!

Mraky! Zdá se, že tě omývaly deště,

Mraky!

Sušili jste to na prudkém slunci?

Rozvířil jsi to teplým větrem?

Všichni se vznášejí nad zemí mraky.

No a co nebe?

No, nebe je velká řeka.

Publikace k tématu:

Relevantnost. V dětství je naléhavá potřeba aktivního poznávání a přeměny okolního života. Dítě se připojí.

Účel: 1. Seznámit děti s netradiční technikou kreslení (tisk na zmačkaný papír). 2. Rozvíjejte pozorování a schopnost volby.

Cíl: Přiblížit dětem umělecké a řemeslné výrobky - hračku Dymkovo. Estetická výchova dětí pomocí lidového umění.

Téma: Semafor. Obsah programu: pokračujte ve vytváření dětí z dříve připravených předmětů (kruhů). složení na list papíru.

Obsah programu: - seznámit děti s historií svátku Dne kosmonautiky; - rozšířit, vyjasnit a zintenzivnit.

Ljubov Fedotová

Rád bych vás upozornil na shrnutí lekce procházky při pozorování mraků.

Účelem lekce je chůze:

Naučte se vidět krásu světa kolem vás;

Vytvořit představu o jevech neživé přírody;

Rozvíjet pozornost, fantazii a představivost.

Provádění:

vychovatel: Dnes vás chci pozvat do zoo.

Děti: Ale zoologickou zahradu poblíž nemáme.

vychovatel: Je to neobvyklá zoologická zahrada a zvířata tam jsou neobvyklá. Nejprve uhádněte hádanku a pak vše pochopíte:

"Bílé ovce"

Modré pole

Pohled shora dolů do řeky

co to je?"

Děti: Mraky.

vychovatel:Že jo. To jsou mraky a zvířata budou z transcendentální zoo. Kdo ví, jak se objevují mraky?

Děti: Voda se vypařuje a stoupá a tvoří mraky.

vychovatel:Že jo. Mraky jsou voda, která se vypařuje z moří a oceánů, řek a jezer, rybníků a potoků. Lehká pára stoupá vysoko k nebi a shromažďuje se do malých lehkých obláčků. Plují po obloze a shromažďují se do velkých velkých mraků a vodní pára se mění v kapky deště. Připomeňme si, jak vzniká pára a objevují se dešťové kapky (experimentujte s horkou vodou ve sklenici přikryté skleněným víčkem).

vychovatel: Zatímco mrak roste, vítr ho unáší daleko – daleko od místa, kde se zrodil.

"Mraky, mraky -

Kudrnaté strany.

Kudrnaté mraky,

Celý, děravý,

Lehký, vzdušný -

Poslušný větru." (S. Michalkov)

Podívejme se na mraky (děti se dívají na mraky)

vychovatel: Co se s nimi děje?

Děti: Plavou a mění se.

vychovatel:Že jo. Navrhuji, abyste si hru zahráli "Jezdit na oblaku":

Na trávě se rozkládají obruče – obláčky. Děti se pohybují po hřišti při hudbě („Mraky jsou koně s bílou hřívou“)

po slovech:

"Prosím, nedívej se na mě shora,

A jeď s námi po obloze, mraky...“, hudba je přerušena a děti berou obruče. Kdo nemá dostatek obruče, je vyřazen ze hry.


Poznámka: Aby hra netrvala dlouho a dosáhla svého logického konce - zbývá pouze jeden hráč, rozložíme okamžitě méně obručí než děti a odebereme 2 - 3 obroučky najednou.

vychovatel: Počasí můžete také předpovídat podle vzhledu mraků: pokud jsou mraky lehké, vysoko na obloze a rychle plují po obloze, počasí bude dobré; pokud jsou mraky nízké, husté a téměř stojící, počítejte s deštěm. Jaké počasí se podle vás očekává v blízké budoucnosti?

Děti: V blízké budoucnosti bude dobré počasí, bez deště.

vychovatel: Vzhledem k tomu, že počasí přeje, je čas vyrazit do zoo - na obloze si všimneme mraku, který vypadá velmi podobně jako zvíře, ukážeme ho přátelům a vyfotíme se na památku - vše jako v skutečná zoo.

Didaktický hra "Jak vypadá cloud":

"Na obloze jsou bílé hrudky -

Buď psi nebo květiny.

Míjí nás z dálky

Mraky míjejí."

Děti se dívají na mraky, sdílejí své dojmy a fotí svá „zvířátka“.

vychovatel: Navrhuji nakreslit vaše zvíře (kresba pěnovou gumou - technika „namáčení“). Děti kreslí.


Poté se koná vernisáž dětských prací.



a provádí se dějová hra na hrdiny „Výstava – Zoo“, kde se každé dítě snaží stát se průvodcem a vyprávět o svém obláčku.

Doporučuji podívat se na fotografie některých „zvířat“.


Tohle je zajíc.


Krokodýl.



Malý drak (otočil hlavu na záda).


Fénix.


Medvěd vyhlíží zpoza klády.



Nahoře je tetřev a pod ním dinosaurus.

Na naší večerní procházce jsme pokračovali v tématu mraků - vyrobili jsme je z igelitových pytlů


a hráli s nimi hry: „Nepouštěj to“, „Povedu mrak obloukem duhy“, Hra – štafetový závod „Seber mrak“.

mob_info